http://www.stereo.pl/nowa/src/usr/tytul.php?idt=122247 - serdecznie zapraszam na ta stronkę tu można wysłuchac oraz sciągnac piosenki Daniela Kaczmarczyka !! czyli D.K.A pozdro!
ps: co prawda to jego album z 2003 roku ale niedlugo postaram się załączyć z Królem Aniołó
Historii break dance’u
Nikt naprawdę nie będzie znał do końca, jednak każdy b-boy i każda b-girl powinni znać, choć trochę.
Można powiedzieć ze pierwsza osoba która zapoczątkowała ten rodzaj tańca był James Brown który pod koniec lat 60’ wypromował taniec Freestyle Dance który tak naprawdę zapoczątkował późniejszy rozwój i ogromna popularność tego rodzaju tańca. Dzięki J.Brown który podczas swoich show promujących jego płytę ludzie po raz pierwszy ujrzeli freestyle dance, Brown wykonał pierwsze ruchy przypominające wygibasy dzięki czemu zdobył wielka popularność. Taniec ten zdobył szybko naśladowców szczególnie w gettach gdzie zaczęto tańczyć „Good Foot”, zaczął on się rozwijać na małych ponieważ „czarnych” dzielnicach imprezach ponieważ oparty był na improwizacji wiec powstawały nowe figury takie jak: drops i spins. Późniejszym okresie doszła jeszcze praca nóg czyli tzw. Foot Work, tancerze zaczynali tez wykonywać figury gimnastyczne a ze te elementy dodali tancerze z Brooklynu tak wiec następcę Good Foota nazwano Brooklyn Rock co później dało Uprocking.
Gdy pierwsze figury i ruchy były już znane przyszedł czas na nowe style i figury których reprezentantami były takie ekipy jak: Nigger Twins, Clark Kent, Zulu Kings. Do polowy lat 70’ w tworzenie tej kultury byli zaangażowani wyłącznie czarni tancerze. Oni jednak byli bardziej zainteresowani rytmika niż nowymi figurami. Pod koniec lat 70’ oddali prowadzenie tancerzom puertorikańskiego pochodzenia którzy pokierowali dalszym rozwojem tego tańca. W roku 1978 Jo-Jo b-boy z New Yorku założył Rocksteady Crew w którym tańczył razem z Jimmim Lee. To właśnie oni zainspirowali wschodnimi sztukami walki i wymyślili pierwszego power mores (windmill tzw. Barki). Najlepszymi latami w rozwoju break dance były lata 80’ kiedy to Popularność rosła dzięki filmom z udziałem ówczesnych sław Rocksteady: Crazy Legs, Prince Ken Swift, Baby Love, Kuriaki i Dose. Jak również ludzie z New York City Breakers: Kid Nice, Powerful Pexter, Flip Rock i Magnificent Force. światową sławę zdobyły: Wild Style, (1982), StyleWars, Flash Dance (1983). Pod koniec lat 80’ popularność zdobyły jeszcze takie filmy jak: Breakin, Breakin 2 i Beat Street. Beat Street zawiera legendarną już dla dzisiejszego Hip-Hopu scenę bitwy pomiędzy New York City Breakers i Rocksteady Crew.
Najgorszym okresem dla tancerzy i rozwoju tej kultury były lato po 86’ kiedy to media uznały ten taniec tylko za przejaw chwilowej mody, było to ciosem dla ówczesnych tancerzy którzy chcieli zdobyć jak największy rozgłos nie tylko wśród osób które tez tańczyły lub się interesowały ta kultura ale w gronie masowej publiki ludzi nierozumiejących idei drzemiących drzemiących sercach tancerzy. Wtedy to Tancerze wierni kulturze, stworzyli słynne Geetoriginal, ekipę, której zadaniem i celem było upowszechnienie Break'a w kręgach kultury masowej. Członkowie tej grupy wystąpili przed prezydentem Reaganem w Kennedy Center na Viena Dance Festival i w Theatry Jean Vilar w Paryżu. Niektórzy tancerze zajmowali się również choreografią do musicali na Broadwayu. Break Dance odżył dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych za sprawą zaangażowanych tancerzy w NY, L.A., Wielkiej Brytanii, we Włoszech a przede wszystkim w Tokio, gdzie powstały odłamy Rocksteady Crew. Ówcześnie najbardziej kreatywną sceną w Break'u była scena japońska, na której królują RSC Tokyo prowadzone przez weteranów hip-hopu Crazy-A i Electrick Truble, w którego podstawowy skład wchodził Yokoi, Masan Q i Shohei. W stanach prawdziwe oblicze Break Dance odsłania się kilka razy do roku w organizowanych przez weteranów imprezach takich jak: Rocksteady Anniwersary czy B.BOY Summit. Większość wiodących dziś ekip, to tancerze profesjonalni wynajmowani do spektakli, teledysków. Break Dance zaczął się mieszać z różnymi stylami takimi jak Rap, Reagge czy Capoeira. Pod koniec lat osiemdziesiątych osiągnął swój cel popularyzacji i odtworzył się na całym świecie, również i w Polsce. Break do polski trafił w połowie lat 80-tych przypuszczalnie za sprawą filmu Steana Leatana Beat Street, który to zrobił wielką furorę w europie po festiwalu w Cannes. Pierwsze mistrzostwa polski odbyły się już w roku 1985 w Piotrkowie Trybunalskim. Z całą pewnością pierwsza grupa w Polsce to Be-Bop która została założona ok. 1986 tj. w dwa lata po sukcesie filmu „Beat Street”. Po wielkim Bumie Break'a w roku 1987 zostaje założona we Włocławku grupa Scrab Beat, której to liderem i założycielem jest Rober Nieznański. Trzeba także wspomnieć o grupie Gold Streat Boyz z Koszalina. Ogólnie mówiąc pionierami Break'a w Polsce były na pewno dwie grupy Be-Bop (później Broken Step) i Scrab Beat.
Nie można tez pominąć faktu iż od roku 1991 organizowane są coroczne zawody (z tym ze była przerwa do 1996) gdzie spotykają się ekipy z całego świata a reprezentanci poszczególnych regionów świata występują na pokazach (prezentacjach) prezentacjach później w walkach ekipa na ekipę. Figury i style które sa obecnie wykraczają poza największe marzenia pierwszych pierwszych-boy i b-girls, obecnie tańcząc przekraczamy granice wytrzymałości
Break Dance w czasach dzisiejszych stal się ponownie popularny, w Polsce chyba dlatego ze kilka lat temu rozpoczął się bum na hip-hop a break dance jest jego nierozłączną częścią